Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

هارنس چیست ؟

انواع هارنس زنانه مردنه

تازیخ انتشار : چهارشنبه 1398/03/08

آخرین به روز رسانی : یکشنبه 1401/03/22

زمان تقریبی مطالعه :  8 دقیقه

هارنس چیست ؟

در این مطلب قصد داریم وسیله ای بنام هارنس را به شما معرفی کنیم ، از انواع هارنس بگوییم و کاربرد هارنس های مختلف را شرح دهیم. سعی می کنیم تا حد امکان هرکدام از انواع را بسادگی و با جزییات شرح دهیم.

در این راه از ویدیو و تصاویر نیز در حد بضاعت استفاده خواهیم کرد. پس لطفا تا انتهای مطلب با ما باشید. عناوین بحث به شرح زیر می باشند:

تعریف هارنس

هارنس کودک

هارنس حیوان خانگی

هارنس اسب

هارنس ایمنی

هارنس زنانه

هارنس چیست

تعریف هارنس

هارنس یا به انگلیسی Harness  در لغت به مجموعه ای از تسمه های چرمی یا فلزی اطلاق می شود که با نظم بهم متصل شده اند. بدینگونه میتوان از این ابزار برای کنترل اجسام یا موجودات زنده متحرک استفاده کرد. شما اگر یک تکه طناب یا یک قطعه تسمه برزنتی را از دو سر آن بگیرید و چیزی شبیه یک حلقه درست کنید ، یک هارنس خیلی ساده در اختیار دارید.

 

با این وسیله می توانید فرضا اشیایی که در چاه کم عمقی افتاده اند یا حیوان کوچکی را ، تحت کنترل خود در آورده و بالا بکشید. اگر چند تکه تسمه برزنتی را بهم وصل کنیم یک هارنس پیچیده تر ساخته ایم. برای کنترل بهتر نیز می توانیم یک قطعه طناب به بخشی از هارنس دست ساز خود بیفزاییم. در این بخش کنترل کننده می توانیم از تسمه کشی نیز استفاده کنیم…

هارنس کودک

هارنس کودک در 2 حالت مختلف کودک را حمایت می کند. بعبارت بهتر 2 نوع هارنس کودک داریم . اولین نوع وسیله ایست که با کمک آن می توان به کودکان نوپا در امر یادگیری راه رفتن کمک کرد. بدینگونه که هارنس دور کتفهای کودک را می گیرد و از طریق یک بند رابط بوسیله والدین ، به سمت بالا کشیده می شود.

 

در این حالت اگر کودک بهردلیل نتواند تعادل خود را حفظ کند ، به زمین نمی افتد. واضحست که والدین باید از بالا مهار را کاملا در دست داشته باشند. هارنس کودک وسیله کمکی بسیار موثری برای شروع راه رفتن کودکست. البته این نوع هارنس را می توان برای کودکان کمی بزرگتر و بازگویش نیز استفاده کرد.

 

البته برای کنترل حرکات آنی و جلوگیری از دویدن در خیابان. به این صورت که هارنس به کودک پوشانده می شود و هولدر آن در دست والدین قرار میگیرد تا از گم شدن کودک جلوگیری شود و یا بطور ناگهانی وارد خیابان پر از ماشین نشود.

 

دومین نوع هارنس کودک 5 نقطه یا Five Point Kid Harness  نام دارد که روی صندلی کودک در خودرو نصب می شود و از کودک در برابر تکان های شدید خودرو یا حین ترمز حمایت می کند. این محصول نه بر روی بدن بلکه بر روی صندلی مخصوص کودک نصب می شود و کودک را به صندلی می چسباند.

هارنس کودک
هارنس حیوان خانگی

 

یا قلاده هارنس ، برای کنترل حیوانات خانگی مانند سگ و گربه ، بهترست از این نوع هارنس استفاده شود. قلاده های سنتی به گردن حیوان آسیب جدی وارد می کند و حتی بعضا احتمال خفگی نیز دارد.

 

هارنس حیوانات خانگی یا Pet harness دور گردن بسته نمی شود. بلکه دور کتف و سینه حیوان را می گیرد و از پشت بوسیله بند رابط یا هولدر از طرف صاحب حیوان مهار می شود.

 

مدلهای مخالفی از هارنس حیوانات خانگی وجود دارد . یک ویدیوی کوتاه از چند مدل Pet Harness به صورت زیرنویس شده برای شما تهیه کرده ایم که شما را به دیدن آن دعوت می کنیم.

هارنس حیوان خانگی

هارنس اسب

 

هارنس اسب شاید بیشتر از موارد دیگر برای ما آشنا باشد. چراکه به دفعات در فیلمها یا از نزدیک دیده ایم که اسب و کالسکه را چگونه بهم متصل می کنند. در حقیقت هارنس اسب ( که برای سایر حیوانات بارکش اهلی مانند الاغ یا قاطر نیز استفاده می شود ) نوع بزرگتر و قویتری از هارنس حیوان خانگی است. این محصول جهت استحکام بیشتر معمولا از چرم طبیعی تولید می شود.

هارنس اسب
هارنس ایمنی

همواره فعالبتهای اجرایی در ارتفاع با مخاطراتی همراه بوده است. از دسترسی به ابزار و وسایل مورد نیاز گرفته تا حفظ تعادل و جلوگیری از سقوط ! در این بین بکار بردن وسیله ای که ما را از سقوط حفظ کرده و  ایمنی  ما را تضمین کند شرط عقلست … می توانیم یک طناب را از یک سر به کمر خود و از سر دیگر به نقطه ای ثابت ببندیم و فرض کنیم که دیگر خطری ما را تهدید نمی کند.

 

اما این تصوری نادرست است. اگر گره ای که به خود می زنیم باز شود چه ؟ اگر سقوط کنیم و مانند پاندول به اینطرف و آنطرف برخورد کنیم چطور ؟ پس ما برای کار در ارتفاع نیاز به یک وسیله ایمنی استاندارد و قابل اطمینان داریم که  کمربند ایمنی کار در ارتفاع  نام دارد. این محصول در 2 تیپ اصلی تولید می شود…

 

اولین تیپ کمربند ایمنی هارنس می باشد که تمام نیم تنه بالا در پشت و جلو و دور کتفها و همچنین ران کاربر را احاطه می کند. این روش کامل ترین دربرگیری را دارد و کاربر امنیت کامل دارد . کمربند ایمنی هارنس از طریق یک طناب و قلاب متصل به آن که لنیارد نامیده می شود به نقطه ای ثابت متصل می شود.

 

این محصول به مانند یک کوله پشتی از پشت پوشیده می شود و دور کتفها را کاملا پوشش می دهد. از طرفی چهار تسمه در بخش پایینی دو به دو بهم وصل می شوند و دور رانها را دربر می گیرند. ساختار تسمه ای این وسیله ایمنی باعث می شود که کاربر بتواند آن را به راحتی روی لباس خود بپوشد و هیچ احساس نامطبوعی نیز نداشته باشد.

 

دومین تیپ کمربند ایمنی سیم بانی نام دارد که مانند کمربند شلوار ، صرفا دور کمر کاربر حلقه می زند. این نوع کمربند ایمنی ، چنانکه از نامش پیداست برای کار روی دکل های برق و دکل های مخابراتی کاربرد دارد. نحوه اتصال لینارد این محصول بطور کلی با تیپ اول کمربند ایمنی تفاوت دارد.

 

یعنی بجای اینکه قلاب به یک نقطه ثابت وصل شود ، بصورت U شکل از پشت دکل رد شده و از طرف مقابل به طرف دیگر کمربند سیم بانی متصل می شود. اینگونه کاربر با داشتن یک جای پای ثابت ، فاصله اش از دکل ثابت می شود و از پشت سقوط نمی کند. بعضی کاربران این محصول را هارنس مردانه می خوانند !!! شاید بدلیل کاربرد صنعتی و خشنی که دارد !!!

ولی ما چند نوع هارنس ایمنی یا هارنس کار در ارتفاع داریم ؟ می توان هارنس ایمنی را به دو دسته  Safety Harness و Climbing Harness تقسیم کرد. نوع اول بسیار ساده طراحی می شود و فقط از تعدادی تسمه برزنتی تشکیل شده است. در پشت و میان دو کتف محلی برای اتصال طناب و قلاب هارنس تعبیه شده است.

 

به مجموعه طناب و قلاب هارنس، لنیارد گفته می شود.لنیارد از پشت به هارنس وصل می شود و از سر دیگر با یک قلاب فولادی و محکم به یک نقطه ثابت متصل می شود. طول طناب لنیارد به طور استاندارد 1/5 متر است.

 

اگر کاربر در هنگام کار از ارتفاع سقوط کند، کمربند ایمنی هارنس او را در هوا نگه می دارد و فرصتی می دهد تا به یک وضعیت با ثبات برسد. یعنی صرفا کاربر را از سقوط حفظ می کند.

 

بعضی کاربران بطور دستی طول طناب لنیارد را زیاد می کنند که اینکار اصولی نیست. زیرا در هنگام سقوط بجای 1/5 متر مسافت بسیار بیشتری را سقوط می کنند که ممکن است در این حین به بخشهای مختلف سازه برخورد کنند و آسیب جدی بینند. پس طول 1/5 متر برای طناب لنیارد کافیست.

 

اگر هم با شعاع عملیاتی مشکل دارند، می توان قلاب لنیارد را مرتب جابجا کرد و به یک نقطه جدید اتصال داد. به عنوان یک نمونه کلاسیک از این محصول، می توانیم از  کمربند ایمنی هارنس ADELA H-43538  نام ببریم که تمام استانداردهای جهانی طراحی و ساخت یک کمربند ایمنی هارنس در آن رعایت شده است.

بیشتر بدانید :  مطالعه کامل و دقیق  استاندارد ایمنی کار در ارتفاع  را توصیه می کنیم.

یک مطلب دیگر در مورد لنیارد وجود دارد و آن بکارگیری  شوک گیر در بعضی لیناردهاست. زمانی که کاربر از ارتفاع سقوط می کند، در جایی که طول طناب تمام می شود در یک لحظه و بطور آنی کاربر متوقف می شود.

 

این باعث ایجاد ضربه ای آنی و خطرناک به کمر و ستون فقرات می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل در میان طناب لنیارد، یک قطعه کوچک بنام  شوک گیر تعبیه می شود که ضربه را تا حد زیادی مهار می کند.

 

در مقابل هارنس کوهنوردی یا Climbing Harness یا هارنس مردانه را داریم که علاوه تسمه های دور کتف و ران پا، دور کمر را نیز با یک بالشتک مهار میکتد. ضمنا چون کوهنوردان در بسیاری مواقع روی دیواره ثابت می مانند، بخشی مانند صندلی دارد که میتوان روی آن نشست.

 

از این نوع هارنس در عملیات امداد و نجات نیز استفاده می کنند. بطور معمول هارنس کوهنوردی بسیار مجهزتر و کاملتر و البته گرانتر از هارنس ایمنی بوده و برندهایی چون  Petzl فرانسه ، Camp ایتالیا و Capital Safety  آمریکا  بهترین تولیدکنندگان این محصول هستند.

 

هارنس پاراشوتی نیز یک نوع هارنس ایمنی با کاربرد خاص می باشد. در واقع یک هارنس ایمنی است که تمام بدن کاربر را دربر می گیرد ولی بجای اینکه لنیارد داشته باشد ، قلاب اتصال یک چتر نجات به پشت آن متصل است. همانطوری که می دانیم این وسیله در واقع عملیات چتربازی استفاده می شود.

 

البته برخی مواقع چتربازها چتر نجات را درون کوله قرار می دهند. بعد کوله را روی پشت خود قرار می دهند… البته انواع جانبی دیگری از هارنس نیز وجود دارد. مانند هارنس زنانه که در حقیقت نوعی سوتین یا همان سوتین با تغییراتی در طراحی می باشد.

هارنس  زنانه

 

این نوع هارنس بر خلاف انواع قبلی ، صرفا کاربرد مد و فشن داشته و بیشتر از اینکه در جهت امنیت کاربر استفاده شود ، برای زیبایی و ایجاد جلوه برای خانمها کاربرد دارد. این محصول از تسمه هایی ( عمدتا چرمی ) با طولها و عرضها مختلف ساخته می شود.

 

در گذشته کاربرد نظامی داشته و بخشی از لباس نظامی محسوب می شد. اما طراحان مد مدرن کاربرد آنرا ارتقا داده و بصورت بخشی از پوشاک فشن برای خانمها درآورده اند. در حقیقت هارنس زنانه تیپ و ظاهری خفن و Stylish به خانمها می دهد و صرفا محصولی فانتزی است.

 

تسمه های هارنس زنانه چرمی و نرم و انعطاف پذیرست و ضمنا همگی قابل تنظیمند. یعنی می توان به میزان دلخواه سفت کرد و بدین ترتیب در استفاده طولانی مدت احساس نامطلوبی ایجاد نمی کنند.

دیدگاه ها(4)
“هارنس چیست ؟”
  1. مهشید زارعی گفت:

    پست خوبی بود. استفاده کردم.

  2. شهناز زمانی گفت:

    سلام. شما فروشگاه هارنس هم دارید ؟

    1. درود و شاد باش به مناسبت سال نو ، بله ما در فروشگاه بخش هارنس ایمنی هم داریم. لطفا جهت ورود روی لینک کلیک کنید. برقرار باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

IRAN