Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

مته کبالت چیست ؟ تفاوت مته آهن و کبالت

مته کبالت چیست ؟
تاریخ انتشار: چهارشنبه 1401/03/29

آخرین به روز رسانی: دوشنبه 1401/04/06

زمان تقریبی مطالعه : 3 دقیقه

دنیای صنعتی امروز ما بدون وجود  ابزارآلات   به هیچ وجه قابل تصور نیست. زیرا هیچ کاری پیش نمی رود و هیچ محصولی تولید نمی شود. اما در پروسه های تولید و ماشینکاری محصولی وجود دارد بنام  مته  که یکی از کلیدی ترین بازیگران این عرصه می باشد. هر زمان قصد ایجاد سوراخ در سطوح را داشته باشیم ، تنها و بهترین گزینه ما مته است.

 

مته اما با وجود اینکه در تمامی مدلها از فولاد ساخته می شود ، فولادها از آلیاژهای مختلفی برخوردارند. دلیل این امر کاربرد مته است. بسیاری مواقع باید سطح خیلی سختی را سوراخ کنیم. پس مته ما باید بسیار سخت و مقاوم باشد.

 

اینجاست که مته کبالت مانند یک قهرمان ظهور می کند و بعنوان یکی از پرمصرف ترین ها ، گره از مشکلات کار تولید می گشاید. در این مقاله بنا داریم این محصول را معرفی کرده ، از مزایا و معایبش بگوییم و با مته HSS  مقایسه ای داشته باشیم.

مته کبالت چیست ؟

 

همه مته ها از آلیاژ فولاد تولید می شوند. بسیاری زمانها نیاز داریم که سطوح سخت را سوراخ کنیم. با کمک عنصر کبالت و افزودن آن به فولاد در پروسه تولید مته ، آلیاژی سخت بدست می آید که مته کبالت نامیده می شود.

 

در حقیقت مته کبالت نوع ارتقا یافته مته HSS است که آلیاژ آن با افزودن 5 تا 8 درصد کبالت تقویت شده است. می تواند سطوح بسیار سخت را با دقت بالا و به راحتی سوراخ کند. مقاومت حرارتی بالا ، عمر و دوام بیشتر و قدرت ضربه به سطوح با توان نفوذ بالاتر .

 

این موارد قدرت و کارآیی مته کبالت را به ما نشان می دهد و اینکه چرا به این میزان محبوب و پرطرفدارست.

کاربردهای مته کبالت

 

این محصول به جهت مقاومت ضربه ای بالا ، استفاده گسترده ای در کار با انواع فولاد سخت و سایر فلزات سختی بالا دارد. مانند فولاد ضد زنگ یا Stainless Steel و چدن. در موادی که به دمای بالا تا 600 درجه سانتیگراد نیاز دارند موثر است.

مزایای مته کبالت

 

  • وجود مقدار 5 تا 8 درصد عنصر کبالت ، مقاومت و دوام بیشتری را باعث می شود.
  • بر روی فلزات سخت مانند فولاد ضدزنگ و چدن موثرست.
  • مقاومت سایشی بیشتر و توان کار در حرارتهای بالا.
  • با بهره مندی از شیارهای کوچکتر ، کمتر در حین کار گیر می کند.

معایب مته کبالت

 

  • قیمت بالا نسبت به سایز مته
  • برای کارهای عمومی مناسب نیست
  • از لحاظ قیمت نسبت به مته HSS به نسبت کارآیی گرانترست.

تفاوت مته آهن و کبالت

 

مته آهن یا همان مته HSS که مخفف عبارت High Speed Steel می باشد ، از آلیاژ فولاد با کروم و وانادیم تولید می شود. اما مته کبالت آلیاژ فولاد با عنصر کبالت است. به میزان 5 تا 8 درصد.

 

مقاومت حرارتی مته کبالت بیشتر از مته آهن است و گاهی حتی حین عملیات سوراخکاری نیاز به استفاده از مایع خنک کننده نیز نمی باشد.

دیدگاه ها(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

IRAN