Search
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

آشنایی با انواع مختلف پیچ ، مشخصات و استانداردها

انواع پیچ
تاریخ انتشار: پنجشنبه  1401/04/02

آخرین به روز رسانی: چهارشنبه  1401/04/08

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

در میان یراق آلات ، یکی از کاربردی ترینها و شاید مهم ترین آیتم پیچ می باشد. پیچ رابط و اتصال اصلی در انواع سازه های صنعتی و ساختمانی می باشد. به جهت کاربرد گسترده ، این آیتم در شکلها و سایزهای بسیار گوناگونی تولید و عرضه می شود.

 

از همین رو و با الهام از شکل هر مدل پیچ ، نامهای مختلفی به آنها اطلاق می شود. پیچ دوسو ، پیچ چهارسو ، پیچ شش گوش ، پیچ آلن و … . دو معادل انگلیسی برای این محصول داریم. دو عبارت Bolt و  Screw  .

 

پیچی که بر روی آن مهره بسته می شود را بولت Bolt  می نامند. و هرگاه پیچی درون سوراخی بسته شود  Screw  خوانده می شود. در این مطلب قصد داریم انواع مختلف پیچ ها را با ذکر مشخصات و استاندارد مربوطه بررسی کنیم.

پیچ سر تخت

این محصول یکی از معمول ترین و پر استفاده ترین انواع پیج می باشد. همانطور که از نامش برمی آید ، بخش بالایی پیچ کاملا تخت است. بخش آچارخور اما ، به دو نوع دوسو و چهارسو تقسیم می شود. هر کدام از موارد را به تفصیل شرح می دهیم.

 

پیچ سر تخت دوسو   یا به انگلیسی Slotted countersunk head screws  با استاندارد DIN 963 . این محصول همنطور که از نامش برمی آید کله گی مسطح دارد. تصویر و نقشه این محصول به صورت زیرست:

 

پیچ سرتخت دوسو

 

پارامترهای شکل به این شرح می باشد :  قطر پیچ = d           ارتفاع کله گی = k        عرض شیار = n        عمق شیار = t      قطر کله گی = dk     طول پیچ = l

پیچ سر تخت چهارسو   یا به انگلیسی  Cross recessed countersunk flat head screws  با استاندارد DIN 965 و فعلی  DIN EN ISO 7046-1, 7046-2 .

 

اصطلاح سرتخت در نام این محصول ، از سطح صاف کله گی آن گرفته شده است. فرم آچارخور نیز بصورت چهارسو می باشد. نقشه این پیچ به شکل زیرست:

 

پیچ سر تخت چهارسو

 

پارامترهای شکل به این شرح می باشد :  طول رزوه = b     قطر پیچ = d       ارتفاع کله گی = k        عرض شیار = n        عمق شیار = t      قطر کله گی = dk     طول شیار = m    طول کل پیچ = l

پیچ شش گوش

 

یکی دیگر از پیچهای پر مصرف و محبوب که در همه جا دیده می شود ، پیچ شش گوش است. این محصول نیز به 2 تیپ پیچ شش گوش نیم رزوه و پیچ شش گوش تمام رزوه تقسیم می شود. در ادامه هر دو مدل را بررسی می کنیم.

 

پیچ شش گوش نیم رزوه یا به انگلسی Hexagon head bolts with shank  همانگونه که از نامش پیداست فقط نیم یا بخشی از طول پیچ رزوه دارد که بخش انتهایی می باشد.

 

بخش بالایی نزدیک کله گی پیچ بدون رزوه است. کاربردی هم در این مورد ندارد. زیرا بخش بالایی درگیر نیست. استاندارد این پیچ  DIN 931  می باشد.

 

پیچ شش گوش نیم رزوه
پیچ شش گوش نیم رزوه

پیچ شش گوش تمام رزوه  یا به انگلیسی Hexagon bolts  ، همانگونه که از نامش پیداست تمام طول پیچ رزوه دارای رزوه است.  استاندارد این پیچ  DIN 558  می باشد. کله گی 6 گوش تخت دارد و یکی پر استفاده ترین پیچهاست.

 

پیچ شش گوش تمام رزوه
پیچ شش گوش تمام روزه

پیچ آلن

 

در میان انواع مختلف پیچ ، قطعا یکی از محبوب ترینها پیچ آلن می باشد که کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف مانند قالب سازی و ماشین سازی دارد. تفاوت اصلی این پیچ در نوع آچار گیرست.

 

بجای اینکه اطراف کله گی پیچ را بگیرد ، در داخل کله گی وارد می شود. به این ترتیب بستن پیچ در حفره های تنگ و باریک امکان پذیرست. سه نوع اصلی عبارتند از :

 

پیچ آلن استوانه   یا به انگلیسی Hexagon socket Head Cap Screws  با استاندارد DIN 912

 

 

پیچ آلن استوانه ای

 

پارامترهای شکل به این شرح می باشد :  قطر پیچ = d           ارتفاع کله گی = k        عرض شیار = s       عمق شیار = t      قطر کله گی = dk     طول پیچ = l

پیچ آلن سرگرد  یا به انگلیسی Hexagon socket button head screws  با استاندارد ISO 7380

 

پیچ آلن سرگرد

 

پارامترهای شکل به این شرح می باشد :  قطر پیچ = d           ارتفاع کله گی = k        عرض شیار = n        سایز پیچدرونی = s      قطر کله گی = dk     طول پیچ = l

پیچ آلن سر خزینه  یا به انگلیسی Hexagon socket countersunk head cap screws  با استاندارد  ISO 7991

 

خرید پیچ آلن سر خزینه
پیچ آلن سرخزینه

پارامترهای شکل به این شرح می باشد :  طول رزوه = b     قطر بخش رزوه دار = d       ارتفاع کله گی = k        قطر دایره محیطی حفره = e        عمق شیار = t      قطر کله گی = dk     قطر پیچ = ds   سایز آچارگیر = s    طول کل پیچ = l

پیچ تی این محصول به انگلیسی T-Head bolts with square neck Head  خوانده می شود با استاندارد DIN 186 . کله گی این محصول از زاویه دید کناری به شکل حرف T انگلیسی می باشد و نام محصول نیز از همین نکته گرفته شده است.

 

پیچ تی
مشخصات پیچ تی

 

پارامترهای موجود در شکل به این شرح می باشند :  طول رزوه = b     قطر بخش رزوه دار = d       ارتفاع کله گی = k    عرض کله گی = m    ضخامت کله گی = n    شعاع = r1     قطر دایره محیطی حفره = e      گام رزوه = u     قطر پیچ = ds    طول بدون رزوه = lg     فاصله کله گی تا شروع رزوه = ls    طول کل پیچ = l

پیچ خروسکی  یا به انگلیسی  D – Wing screws with rounded wings  با استاندارد DIN 316

 

پیچ خروسکی
دیدگاه ها(0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

IRAN